Sujet sur Uzeu copene:Srtxg

Sauter à la navigation Sauter à la recherche
Srtxg (copinercontribouwaedjes)

(@Reptilien.19831209BE1, @Lucyin) Dj' atake li simplifiaedje des modeles.

Purade ki d' aveur des meyes di modeles di tåvleas diferins, end aveur li moens possibe, avou des parametes simpe a comprinde ey eployî.

Dj' a ddja rashonné tos les tåvleas d' addjectifs walons dins seulmint troes (sorlon l' plaeçaedje di l' addjectif). On pôreut fé on seu modele avou on paramete pol plaeçaedje; mins pol walon (k' est tot l' minme li lingaedje li pus eployî cial ;-) ) ça sereut pus simpe avou troes.

Asteure, po tos les ôtes lingaedjes, dj' inmreu ostant aveur on seu modele {{-addj-}} et djusse lyi passer on paramete pol lingaedje.

Oudonbén motoit ene pitite pougnêye di tåvleas sorlon les possibilité di djinre/nombe (est çk' i gn a on pluriyal, on duwal, on femrin, on neute).

Asteure, mi kesse, a pårt omrin,femrin,neute eyet singulî,duwal,pluriyal i gn a-t i d' ôtes sôres a prinde e conte ?

Mi idêye c' est d' candjî l' meta-modele {{acoirds}} po lyi fé sopoirter totes les possibilités, ey insi tos les modeles d' uzaedje (ki srént lomés d' après l' sôre croejhrece (-addj-, -su-, -årt-).

Eto, såf pol walon, ki c' est l' mwaisse lingaedje droci, po ls ôtes dji pinse ki ça sereut bén mî d' passer les diferinnès cognes e parametes; ça fwait pus a scrire oyi, mins c' est pus simpe a-z eployî, on n' doet nén saveur les rîles po les pluriyals ou les femrins pol lingaedje, et co moens saveur si l' modele fwait åk avou ça ou nén.

Dj' a metou so m' pådje di sayes kékès egzimpes.

Reptilien.19831209BE1 (copinercontribouwaedjes)

Dji so foirt binåjhe ki vos vs ataker a çoula, c' esteut ene sacwè à fé ! I m' shonne k' el latén est l' pus målåjhey a fé, avou des cas/djinres/nombes : [nl]ominatif/omrin,femrin,neute/singulî,pluriyal (egz. fr:gentilis).

C' est on gros djantî, bon coraedje Pablo.

Srtxg (copinercontribouwaedjes)

po les lingaedjes a declinåjhons dji freut purade èn ôte meta-modele, avou tos les cas.

Purade les cas onk å dzeur di l' ôte; eyet l' nombe di hintche a droete. S' i fåt eto dner l' djinre, les colones di nombe srént ridoblêyes (ou triplêyes s' i gn a-st on neute).

Dji sayrè d' vey çou k' on trove dins ds ôtes wiccionaires.

Srtxg (copinercontribouwaedjes)

Dj' a-st ataké :

  • {{-su-}} : modele po les tåvleas des sustantifs (tos lingaedjes, sopoite li neute et l' duwal)
    • {{-suwa-}} : rascourti pol walon, po n' nén dveur taper ling=wa eyet dner ene cogne femrinne a tchaeke côp;
    • {{-suary-nct}} : rascourti po les mots contåves et nén contåves di l' arabe marokin, la k' c' est ene miete compliké; riscrît po k' il eloye divintrinnmint {{-su-}}
    • tos ls ôtes -suxxx- divrént esse disfacés a on moumint dné
  • {{-addj-}} : modele po les tåvleas des addjectifs (tos lingaedjes, a pus ki l' walon, minme tcherpinte ki {{-su-}} )
    • {{-addjwa-}}, {{-addjwa-tpdv}}, {{-addjwa-tpdr}} po l' walon, la k' i fåt pa côps 5 cognes ou nén.
    • {{-addjar-}} : rascourti po l' arabe, avou do côde po les cognes erîlêyes
    • tos ls ôtes -addjxxx- divrént esse disfacés; po l' inglès ki c' est on tåvlea des comparatifs (l' addjectif, li cogne "pus ki" eyet l' cogne "li pus") i fåreut tuzer a ene ôte sôre di tåvlea.

Divintrinnmint il eployént {{loyén}}, ki avou les parametes ki permete d' ariver otomaticmint al boune plaece sorlon l' lingaedje et l' croejhete. On pout eto passer des ankes s' i fåt.

Po les viebes i gn a : {{-codjow-}} ki replaece tos ls ôtes -coxxxx-

Po les bodjes i gn a : {{Bdj}} et {{bdj}} ki replaecèt tos ls ôtes Bdjxxx et bdjxxx Po les calcaedjes i gn a : {{Calc}} et {{calc}} ki replaecèt tos ls ôtes calc-xx

Alez vey les pådjes d' aidance

Srtxg (copinercontribouwaedjes)

@Lucyin, dins -sugd- vos avoz fwait on tåvlea avou djusse troes boesses : "singulî", "genitif" (sic), eyet "pluriyal".

ça maxhe des afwaires di nateure diferinne; mins eto, li wikipedia en inglès dit, å dfwait do gayel scôswès :

Gaelic nouns inflect for four cases (nominative/accusative, vocative, genitive and dative) and three numbers (singular, dual and plural).

I gn a pus di cas ki djusse li djenitif; eyet i gn a eto (a moens pa des côps) on duwal. Avoz vs pus di racsegnes la dzeur ?

Srtxg (copinercontribouwaedjes)

@Lucyin : dji wåde eto on rascourti po {{-addjar-}}

Po les addjectifs ki l' femrin singulî finijh pa hamza et nén -at, est çk' i les ôtes cognes sont-st erîlêyes tot prindant l' femrin sins l' hamza di fén ?

Dins ç' cas, dji pôreut candjî {{-addjar-}} po k' i rote dins tos les cas tot dnant l' femrin singulî.

  1. si femrin finixh pa -at => bodje=femrin sins l' -at di fén; f=bodje-at, fdw=bodje-iân, fpl=bodje-ât; o=bodje, odw=bodje-ân, opl=bodje-oun
  2. si femrin finixh pa -â-hamza => bodje=femrin sins l' -â-hamza di fén; f=bodje-â-hamza, fdw=bodje-âwiân, fpl=bodje-âwât; o=ahamza-bodje, odw=ahamza-bodje-ân, opl=bodje

C' est djusse ? Ou motoit pus åjhey di fé l' prumî cas tot dnant l' paramete o= eyet l' deujhinme tot dnant l' paramete opl=

Dj' a fwait insi; alez s' vey a أبيض si c' est djusse.

Lucyin (copinercontribouwaedjes)

Sorlon mes racsegneus, po les femrins do duwal et do pluriyal, gn a nou "و" adon: بيضاتان pol duwal eyet بيضات pol pluriyal. Mins c' est des cas ene miete målåjheys (mi feme tchicteye po les deus). Fåreut aveuri, mins les femrins duwals et pluriyals ni sont nén sol Wiccionaire arabe.

Lucyin (copinercontribouwaedjes)

Gn a on t†††âvlea foirt sûti sol Wiccionaire inglès. Li duwal shonne candjî sorlon les diclinaedjes. Si on prind l' nominatif nén defini: => بيضاوان pol duwal femrin et بيض pol pluriyal femrin. Loukîz si c' est parey po أصفر (djaene), et les ôtes addjectifs di coleur أزرق (bleu)...

Srtxg (copinercontribouwaedjes)

Li wiccionaire e-n inglès dit eto k' i gn a on "cmon pluriyal" po les addjectifs di coleur. Adon l' tåvlea cial est cron; mins mi dji n' såreut nén dire cwè.

Lucyin (copinercontribouwaedjes)

Po l' arabe marokin, dj' a diswalpé sacwants sôres, a fwait ki dj' veyeu ene metowe rîlêye:

  • li pus simpe, ki rote mo sovint: loukîz a: زوين
  • avou on pluriyal divintrin: -addjary-pld- (pluriyal divintrin); waitîz a : خفيف
  • li minme po des addjectifs ås 4 letes: -addjary-pld2-: gn a k' ene pådje, مسخوط

la, i fåt djouwer avou les cossounes

  • Po les coleurs (co on côp, des addjectifs a pårt) -addjary-colr : tapez èn ouy so: صفر
  • Po les femrins (et les pluriyals) (1 seule pådje): -addjary-4p: شهبة divreut aler avou les ôtes modeles.

Po li cmon amazir marokin, dji sai djusse ki les addjectifs vont come les sustantifs, mins ça a l' air k' i gn åye toplin des cas diferins (poy ki les pluriyals sont metous dins l' gros motî TFN0 a tot côp).

Disk' asteure, dj' els a tertos fwait al mwin:

Sipeciås:Pages_liées/Modele:-addjamz-mw

=> on pout prinde li modele djenerå åjheymint.

Djel fwai po ⵓⵎⵍⵉⵍ, et po l' femrin pluriyal ⵜⵓⵎⵍⵉⵍⵉⵏ

Cwè fé cwand gn a on dobe pluriyal come a ⵜⴰⴳⵎⴰⵔⵜ ?

Srtxg (copinercontribouwaedjes)

S' i fåt vos ploz todi mete do côde wiki; metans:

{{-su-|ling=zgh|o=ⴰⴳⵎⴰⵔ|opl=ⴰⴳⵎⴰⵔⵏ|f=ⵜⴰⴳⵎⴰⵔⵜ|fpl=[[ⵜⵉⵖⵍⵍⵉⵏ]] / [[ⵜⴰⴳⵎⴰⵔⵉⵏ]]}}
Lucyin (copinercontribouwaedjes)

Tins k' vos estoz so les tåvleas des addjectifs, vos ploz replaecî "atribut" pa a. sudjetrece.

Répondre à « simplifiaedje des modeles »