lezî

Èn årtike di Wiccionaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche

Miniauge.gifLoukîz a : «les î»

Flag of Wallonia.svg Walon[candjî]

Plinne cogne ordinaire Sipotcheye cogne Cogne al divanceye voyale
lezî lzî elzî


Etimolodjeye[candjî]

Etroclaedje di : «les» + «» («lyi»). Dataedje do mot : 1700. Divant cisse date, li mot eployî po cisse croejhete la esteut "les", ki sierveut don po l' acuzatif et l' datif.

Prononçaedje[candjî]

Prono d’ djin coplemint[candjî]

lezî o. & f.

  1. a zels, a zeles (prono coplemint indirek des rwaitants).
    • Moman lezî a dné on côp d' mwin.
  2. li ou les + a zels, a zeles.
    • I l' savént bén: li curé lezî aveut ddja dit.
    • Il avént prusté des cwårs ås Grignåd, mins i lezî ont rindou.

Piceures di croejhete[candjî]

Avou l' djeu des spotchaedjes dins l' mot di dvant, on pout åjheymint aveur les troes cognes (lezî, lzî, elzî) minme dins l' minme cotoû motrece.

dj' elzî aveu bén dit; dji lezî di, come ça…; dji lzî åreu bén fotou m' pougn al djaive.

Ratourneures[candjî]

>> lezî endè : On dit eto: ennî. F. leur en.

Mots d’ aplacaedje[candjî]

Mots vijhéns[candjî]

Sipårdaedje do mot[candjî]

w. do Levant, w. do Mitan, Basse Årdene ; miersipepieuzmint el notule ALW 2

Ortografeyes[candjî]

(lezî, elzî, lzî)

Divant 1900 :
Après 1900, foû rfondou (Feller, Feller ricandjî, nén Feller) :
Ôtes ortografeyes (avou des sourdants nén rkinoxhous) :

Ratournaedjes[candjî]

± a zels
li, les + a zels Miniauge.gifLoukîz a : elzî