les

Èn årtike di Wiccionaire.
Aller à la navigation Aller à la recherche
Loukîz eto : lès.

Flag of Wallonia.svg Walon (Rifondou)[candjî]

Plinne cogne Spotcheye cogne
les ls

Prononçaedje[candjî]

Årtike[candjî]

singulî pluriyal
omrin li / el / l’ les / ls
femrin li / el / l’ les / els / ls

les omrin et femrin

  1. definixhant årtike, metou divant on sustantif omrin ou femrin pluriyal (cas ordinaire).
    • Nos avans rmetou les vatches ås tchamps.
    • Gn aveut les deus gayets ki s’ batént dins l’ paxhi.
    • Dji fwai çoula por mi, nén po ls ôtes.

Ortografeyes[candjî]

Après 1900, foû rfondou (Feller, Feller ricandjî, nén Feller) :

Prono d’ djin coplemint[candjî]

Alofômes
les ls lzès / lzè els

les

  1. (omrin et femrin ) prono del troejhinme djin do pluriyal, omrin u femrin, droet coplemint.
    • Dji les irè rcweri al gåre.
    • Els avoz ddja veyou onk dilé l’ ôte ?
    • Dji t’ a rapoirté on tchena d’ poes, po lzès splitchî dvant onze eures.
    • C’ est po ls awè avou ti, edon, çoula ?

Mots vijhéns[candjî]

Pronos d’ djins walons
Nombe Djin Djinre Sudjet Muroetrece Acuzatif (droet coplemint) Datif (coplemint nén direk) Locatif Djenitif (pårtixhrê) Tonike (tot seu ou dirî dvancete)
Singulî Prumire djin dji, dj’
dju (padrî)
mi, m’, èm mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi
Deujhinme djin vos, vs
ti, t’, èt
tu, -ss (padrî)
vos, vs
ti, t’, èt
vos, vis, vs ; ti, t’, èt twè, ti, ti-minme, t’-minme, tizôte, etzôte
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’, ès li, l’, el lyi î è
endè, end, ndè, nd
lu
Feminine ele, elle li, l’, el leye
Neute on lu
Pluriyal Prumire djin nos, ns ; dji, dj’ nos, ns nos, nozôtes
Deujhinme djin vos, vs vos, vs vos, vs vos, vis, vs vos, vozôtes, tizôtes, etzôtes
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’ les, ls ; lzès, lzè, elzès lezî, elzî, lzî î è
endè, end, ndè, nd
zels, yeusses
Feminine ele, elle zeles


Anagrame[candjî]

Flag of France.svg Francès[candjî]

Årtike[candjî]

singulî pluriyal
omrin le les
femrin la les

les

  1. les (mot scrît eyet prononcî e francès come e walon).

Prono d’ djin coplemint[candjî]

les

  1. (droet prono del 3inme djin do pluriyal) les; elzès / lzès.
    • Je les vois s’avancer vers moi.
      • Di les voe roter avier mi.
      • Dj’ elzès voe avancî vier mi.